ورود / عضویت

تاثیر خود ارضایی و رابطه جنسی در بدنسازی

سوال بسیاری از کاربران در یوتیوب مدل آکادمی و بخش نظرات وبسایت راجع به تاثیر خود ارضایی و روابط جنسی در بدنسازی است.همچنین چالش های دینی و مذهبی و شرایط اجتماعی حاکم نیز می تواند دلیل دیگر پرسش این سوالات باشد.

میزان خرافات در اکثر باشگاه های ورزشی راجع به تاثیر رابطه جنسی و خود ارضایی در بدنسازی و عضله سازی بسیار زیاد است و ممکن است تا به حال تحت تاثیر این باور های غلط بوده باشید.اما در این مطلب خواهید خواند که فرای تمامی چالش ها و فرهنگ ها و از لحاظ فیزیولوژی چه اتفاقاتی می تواند برای انسان بعد از رابطه جنسی و یا خود ارضایی بیفتد و چه ارتباطی با ورزش خواهد داشت و در نهایت روابط جنسی چگونه می توانند به نفع عضله سازی، چربی سوزی و در کل فعالیت بدنسازی شما شود و یا چگونه می تواند بازدهی آن را به شدت کاهش دهد؟!

اثرات خودارضایی بر ورزش بدنسازی از دروغ تا واقعیت!

نظرات راجع به اینکه خودارضایی چطور می تواند بر ورزش و بدنسازی اثر گذار باشد، بسیار متفاوت است! تا به حال هیچ دیدگاه قطعی و مطمئن درباره این عمل به صورت علمی ثابت نشده است!

در حال حاضر بسیاری از اعضای جوامع سلامت، در حال بررسی نقاط منفی و تاثیرات احتمالی مثبت خودارضایی بر بدنسازی می باشند!در حال حاضر بسیاری از نظرات متفاوت در این باره در بین مربیان بدنسازی و اختلاف نظر آن ها با پزشکان وجود دارند! درست مانند پرسش آیا بدنسازی باعث کوتاهی قد می شود؟!

خود ارضایی بر ورزش بدنسازی تاثیر مثبت دارد یا منفی؟!

بسیاری از افراد بر این باور هستند که خودارضایی می تواند بر سطح ترشح تستسترون اثرگذار باشد.آن ها بر این اعتقادند که تستسترون تاثیر بسیار زیادی در ارتقای آمادگی جسمانی دارد.

آن ها همچنین بر این باورند که فعالیت های جنسی (چه خودارضایی و چه روابط جنسی) می تواند اثر مستقیمی روی خلق و خو و کاهش استرس داشته باشد و به صورت غیر مستقیم بر روی عملکرد فیزیکی و کیفیت تمرین اثرگذار است.

از طرفی بسیاری از افراد معتقدند که خودارضایی به دلیل صرف انرژی بسیار زیاد، می تواند بر روی عملکرد فیزیکی تاثیر منفی داشته باشد.

تحقیقات می گویند رابطه جنسی سالم تاثیر مثبتی روی بدن و ورزش دارد

طی سال های اخیر تحقیقات زیادی بر روی این موضوع به انجام رسیده است و نتیجه های متفاوتی نیز برآورد شده است.عصاره این تحقیقات بر این موضوع صدق می کند که رابطه جنسی (سالم) می تواند از جهات مختلفی برای بدن مفید واقع شود.طبق تحقیقات میزان معینی از رابطه جنسی (میزان رابطه جنسی در هر فرد متفاوت است) به مولکول های زیستی که در سیستم ایمنی فعال می باشند و باعث تولید آنتی بادی و در نهایت بهبود سیستم ایمنی می شوند کمک می کند.

همچنین رابطه جنسی می تواند به افزایش ترشح تستسترون و در نتیجه عضله سازی و یا چربی سوزی کمک نماید.

رابطه جنسی سالم ← ترشح بیشتر تستسترون ← تاثیرات فوق العاده بر فعالیت های بدنسازی!

تستسترون یک هورمون مردانه است که در بدن خانم ها نیز وجود دارد اما به میزان کمتر از آقایان.این هورمون می تواند باعث چربی سوزی و عضله سازی بهتر شود.در حالت کلی تمام ورزشکارانی که به باشگاه های ورزشی به قصد بدنسازی می روند، دوست دارند بدنشان تستسترون بیشتری ترشح کند تا در حالت کلی عضلانی تر، خوش هیکل تر و متناسب تر باشند.

افرادی که بدنشان تستسترون بیشتری ترشح می کند، راحت تر عضله سازی می کنند و راحت تر چربی از دست می دهند.بنابراین افرادی که روابط جنسی مناسبی دارند، بدنشان نیازمند ترشح تستسترون بیشتری بوده و در نتیجه راحت تر می توانند بدن متناسب تری داشته باشند.

رابطه خودارضایی و عضله سازی

تستسترون یک هورمون آندروژنی است که نقش عمده ای در عضله سازی به همراه دارد.تستسترون سنتز پروتئین عضلانی را بعد از تمرین افزایش می دهد.بنابراین امکان ترمیم بافت های عضلانی آسیب دیده را فراهم می کند.

آیا نداشتن رابطه جنسی در بدنسازی موثر است؟!

تحقیقات دیگری نشان داده است که کسانی که رابطه جنسی ندارند و یا خود ارضایی هم نمی کنند، در کمال ناباوری سطح تستسترونشان افزایش پیدا می کند اما…

اما این سیر سعودی در یک بازه یک هفته ای به وجود می آید، به اوج خود می رسد و سپس بعد از حدود یک هفته و پس از گذراندان پیک یا اوج آن، تستسترون به حالت اولیه خود بر می گردد.در بعضی از موارد نشان داده شده است که حتی بعد از بازگشت به حالت نرمال، دچار افتی حتی کمتر از حالت نرمال شده است.

البته این افت و خیز را نمی توان مستقیما به بدنسازی نسبت داد و بر اساس آن تاثیر گذاری آن را اندازه گیری کرد.

این نکته را در نظر داشته باشید که این عامل به اندازه عوامل دیگر که در ادامه خواهید خواند تاثیرگذار نخواهد بود.

برای یک بار هم شده فرق بدنسازی و فیتنس رو بدون !

تفاوت فیتنس و بدنسازی چیست؟

زمان رابطه جنسی چگونه روی بدنسازی موثر است؟

شاید رابطه جنسی در نهایت به تنهایی باعث تاثیرگذاری روی ورزش کردن شما نداشته باشد اما تاثیرات مختلفی مانند دومینو باعث می شود در نهایت نتیجه به نفع و یا ضرر شما باشد.

در ادامه به تاثیرات مختلفی می پردازیم که در نهایت به زمان مناسب برای رابطه جنسی به طوری که بر ورزش کردن شما اثر خوبی داشته باشد خواهیم پرداخت.

رابطه جنسی و هورمون های سرخوشی!

در هنگام رابطه جنسی، سطح قابل توجهی از هورمون های بدنتان در حال تغییرات می باشند که همین عامل می تواند اثرات زیادی روی بدنتان داشته باشد.یکی از این هورمون ها که ما آن را خیلی دوست داریم، هورمون دوپامین یا هورمون پاداش و یا سرخوشی می باشد.در واقع احساس گرایش به رابطه جنسی یا حتی خود ارضایی نیز به خاطر این است که مغز ترشح این هورمون و حالتی که به واسطه آن ایجاد می شود را دوست دارد.

در واقع این هورمونی است که در حالت خوردن یک غذا که آن را دوست دارید ترشح می شود و آن تجربه را لذت بخش تر می کند.این هورمون در حین رابطه جنسی سطح بالاتری از حالت عادی داشته و بعد از رابطه جنسی کاهش و نزول میابد.همین موضوع شاید دلیلی بر این باشد که بعد از رابطه جنسی کمی از پارتنر یا شریک جنسی خودتان دلزده می شوید و بعد از خود ارضایی حس خوبی به خودتان ندارید! اما ربطش به بدنسازی چیست؟

رابطه بدنسازی با هورمون های سرخوشی

چرا رابطه جنسی و خود ارضایی قبل از باشگاه رفتن اثر منفی برای شما خواهد داشت؟

قبل از تمرین با وزنه و یا به باشگاه رفتن اگر رابطه جنسی یا خود ارضایی داشته باشید، مسلما از نظر هورمونی بدنتان آماده ورزش کردن را نخواهد داشت.چرا؟

چون شما نمی توانید 100% خودتان را در هنگام تمرین به نمایش بگذارید.به زبان عامیانه شما حال وزنه زدن را نخواهید داشت درست است؟در واقع با این کار تمرین شما راندمان خوبی نخواهد داشت پس در نتیجه عضله سازی شما کمتر خواهد بود! بعد از مدتی به خودتان می آیید و می بینید که تمرینتان فرسایشی شده است و نتیجه طوری که دوست دارید نخواهد بود و در نتیجه تمام این اتفاقات باعث می شود خودتان را به سمت ورزش نکردن هل دهید و کم کم دلزده بشوید.

رابطه جنسی قبل از تمرین بدنسازی

راه حل

به باشگاه تشریف ببرید ← تمرین کنید ← به خانه بیایید ← غذا بخورید ← 1_2 ساعت قبل از خواب و بعد از تمرین رابطه جنسی داشته باشید.علت گرسنگی های شبانه چیست و چطور آن را برطرف کنید؟!

تاثیر رابطه جنسی بعد از تمرین بر ریکاوری بهتر بدن

رابطه جنسی بعد از تمرین باعث باعث گردش خون بهتر می شود و بنابراین ریکاوری بهتری خواهید داشت.همچنین افت دوپامین باعث می شود خواب بهتری داشته باشید و تمام ورزشکاران می دانند خواب با کیفیت چه تاثیری بر ریکاوری بدن خواهد داشت.در واقع رابطه جنسی بعد از تمرین شما را از نظر هورمونی برای خواب بهتر آماده می کند.بنابراین اگر می خواهید به این موضوع به دید حرفه ای نگاه کنید، رابطه جنسیتان را به بعد از تمرین و قبل از خواب منتقل کنید.

رابطه جنسی ناسالم و تاثیر آن روی بدن ورزشکار

ترشح هورمون ها با تغییر حالات روحی هر شخص، سطح متفاوتی دارند.یعنی سطح ترشح هورمون تستسترون در مردی که یک شکست عاطفی را تجربه کرده است و مداما در آن حالت ماده است نسبت به یک مردی که این حالت را تجربه نکرده است، کمتر است.

تاثیر رابطه جنسی نا سالم در بدنسازی

بنابراین رابطه جنسی ناسالم را می توان از تعریف رابطه جنسی سالم شناخت! رابطه جنسی سالم رابطه ای است که پارتنر یا شریک جنسی شما هم از لحاظ روحی و هم جسمی شما را ارضا می کند.بنابراین رابطه جنسی ناسالم یعنی شما از نظر جسمی ارضا می شوید و روحتان در حالت احساس گناه، ضعف و یا پشیمانی است.

بنابراین خودارضایی هم جزء روابط جنسی ناسالم دسته بندی می شود اگر ؛ بعد از آن حالت افسردگی، سرخوردگی و پشیمانی دارید.بنابراین در حالت روحی مناسبی نیستید و سطح ترشح هورمون های طبیعی بدنتان کمتر است و تمام این عوامل در حالی است که از نظر روحی نیز ارضا نشده اید! معمولا کسانی که بیش از حد خود ارضایی می کنند، سطح کورتیزول (هورمون استرس) در بدنشان بالاتر بوده و بدنشان تمایل بیشتری به چربی گرفتن خواهد داشت.

خیلی از ورزشکار ها که رابطه جنسی دارند، ریزش موهاشون رو به رابطه جنسی مرتبط می کنند و به سراغ راه حل های عجیب و غریب و گاها خطرساز میرن ! در ادامه یکی از روش های خوب برای نگهداری موها رو بهتون معرفی کردیم.

درمان خانگی ریزش مو با آب پیاز + روش تهیه و استفاده

فرق خانم ها و آقایان در این موضوع!

چه خانم چه آقا اگر روابط جنسی سالمی را تجربه نمایند، ممکن است بدنشان سطوح بالاتری از تستسترون را ترشح کند و آن ها استرس کمتری را تجربه کنند و به نظر می رسد خودارضایی اثرات یکسانی را در خانم ها و آقایان ایجاد می کند.

در حالت کلی، بدن خانم ها در مقایسه با بدن آقایان، واکنش متفاوتی را نسبت به تستسترون نشان می دهد و همین موضوع باعث واکنش های بدنی مثل رویش مو روی بدن و صورت آقایان است.

این ویژگی ها در خانم هایی با سطح ترشح طبیعی تستسترون بروز نمی کند.همچنین تستسترون می تواند نقش اساسی در تولید اسپرم و رشد تخمدان داشته باشد.اما در حال حاضر تحقیقات علمی نتایجی را درباره اثرگذاری خودارضایی در ورزش و بدنسازی خانم ها و آقایان نشان نداده است.

با این حال تحقیقات معتبری اخیرا نشان داده است که فعالیت جنسی منظم و البته سالم ممکن است سطح لذت از زندگی و رضایت را در سالمندان بهبود ببخشد.میتوانید این تحقیقات را به زبان انگلیسی اینجا بخوانید.

باورهای غلط درباره تاثیر خودارضایی و رابطه جنسی بر ورزش در باشگاه های ورزشی!

بعد از رابطه جنسی یا خودارضایی کلی پروتئین از دست می دی (شایعاتی که در باشگاه هایی که پایه علمی ندارند رواج دارد) !

تحقیقات انجام شده در سال (2003) نشان می دهد که در هر 100 میلی لیتر، 5040 میلی گرم پروتئین وجود دارد.در نظر داشته باشید که بعد از هر انزال، میزان مایع منی حدودا 5 میلی گرم می باشد.بعد از یک تناسب ساده متوجه می شوید که بعد از هر انزال 252 میلی گرم پروتئین از دست خواهید داد که عدد خیلی کوچک و ناچیزی می باشد (یعنی 1 گرم پروتئین را به 1000 قسمت تقسیم کنید و 252 واحدش را بردارید! همان اندازه را از دست داده اید!)

مقاله مرجع تحقیقات را می توانید از اینجا بخوانید.

در عوض میزان روی یا زینک در مایع منی بالا است.به این منظور می توانید در رژیم غذایی خود از موادی استفاده کنید که مانند کاهو روی زیادی دارند.جایگزین دیگری نیز وجود دارد و آن استفاده از مکمل های غذایی زینک دار مانند کپسول و یا قرص آن است.زینک تنظیم کننده سیستم هورمونی است و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و تاثیرات موثری بر روی پوست و مو خواهد داشت.البته در نظر داشته باشید که در مصرف آن زیاده روی نکنید چرا که از جذب مواد معدنی مورد نیاز بدن جلوگیری می کند.

مطالبی که به دردتان می خورد : تمرین و تغذیه بدنسازی مناسب در ماه رمضان

14 دیدگاه دربارهٔ «تاثیر خود ارضایی و رابطه جنسی در بدنسازی»

  1. سلام .
    شما گفتید بعد باشگاه رابطه جنسی ۱ یا ۲ ساعت بعد باشگاه یعنی اگه هرشبم باشه اشکال نداره
    ودر باره خود ارضایی هم صدق میکنه

  2. به نظرم رابطه جنسی رو از هر مدلش که باشه به تمرین ربط ندید! تمرین و بدنسازی فقط به غذا و خواب بستگی داره همین

  3. من نمیدونم چرا هروقت این کار رو انجام میدم نه جون میمونه واسم واسه باشگاه همم اینکه حس می کنم دیگه بدنم دم نمیکنه!!!!

  4. قبل از تمرین نه خودارضایی داشته باشید نه رابطه ! بعدش ولی یه دوش بگیرید و رابطه برقرار کنید به کیفیت تمرینتون خیلی کمک می کنه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مدلینگ در ایتالیا

مدلینگ در ایتالیا

سلام! اینجا مدل آکادمی هست و این مقاله راجع به شرایط مدلینگ در کشور ایتالیا برای علاقه مندان یا مدل هایی که قصد مهاجرت به

عضویت در آژانس های مدلینگ

چگونه عضو آژانس های مدلینگ شویم؟

در اینترنت و پیج های مختلف اطلاعات اشتباه و متفاوت با واقعیت کار مدلینگ وجود دارد ابتدا بحث را درباره چگونه ارتباط برقرار کردن با

عکاسی های تجاری در مدلینگ

عکاسی های تجاری در مدلینگ

در این مقاله به بحث عکاسی های کامرشیال و نحوه به کار گیری آن در مدلینگ خواهیم پرداخت. همچنین بررسی خواهیم کرد که درآمد مدل