مدلینگ چه دسته بندی هایی دارد و ویژگی هر کدام چیست؟

by | ۱۳۹۹/۰۲/۲۹ | آموزش های پایه مدلینگ, پوزینگ و ژست عکاسی, کتواک و رانوی

فایل ویدیوای این مقاله را در کانال یوتیوب ما می توانیم مشاهده کنید

مدل (مادل) کیست؟

چگونه مدل شویم ؟

چه قدی باید داشته باشم تا مدل شوم ؟

مدلینگ چه معیارهایی دارد ؟ 

از کجا باید مدلینگ را شروع کرد ؟

آیا من می توانم یک مدل باشم ؟

در این پست٫ من برای شما توضیح خواهم داد که :‌ نیاز های اساسی برای مدل شدن و معیار های اصلی مدلینگ در دنیا چه چیزهایی هست  تا شما بتوانید خودتان را با آن ها مقایسه کنید تا ببینید آیا برای کار مدلینگ مناسب هستید و بیشتر از کدام دسته از مدلینگ می توانید کسب در آمد داشته باشید .

شما هم حتما شنیده اید که٫ برای مدلینگ باید لاغر و قد بلند باشی و صورت خیلی خاص و زیبایی داشته باشی …. !!؟

اما بقیه افراد مثلا کسایی که صورت فوتوجنیک ای دارند اما قد بلند نیستند چطور ؟  یا کسایی ( چه دختر و چه پسر ) بدن زیبا و فیت ای دارند اما نه لزوما صورت خاص یا قد خیلی بلند چي ؟

خبر خوب برای تمام افرادی که علاقه به مدلینگ دارند

خبر خوب برای علاقه مندان به مدلینگ این است که در حقیقت مدلینگ زمینه و شاخه های بسیار مختلف و متفاوتی دارد و در صنعت مد و مدلینگ جا برای افراد با ویژگی های مختلف وجود دارد ! یعنی صنعت مدلینگ نیار به افرادی حتی با قد کوتاه ٫ چاق ٫ ویا با ویژگی های دیگر هم دارد .

زمینه کاری یک مدل می تواند از کتواک (‌راه رفتن بر روی رمپ های فشن شو ) در میلان ایتالیا و فرانسه تا نقش آفرینی در پس زمینه یک تبلیغ تلویزیونی باشد .

فقط مهم این هست که شما به صورت مناسب و واقعی گرانه٫‌زمینه ای رو برای خود انتخاب کنید که با معیار و ویژگی ها شما مطابقت دارد 

فراموش نکنید که همیشه و برای هر کاری استثناء هایی وجود دارد!

به همین منظور و برای کمک کردن به شفاف شدن فیلد ها و زمینه های کاری که شما می توانید به عنوان مدل فعالیت کنید ٫‌لیستی از به روز ترین و پر نیاز ترین دسته بندی های مدلینگ را براتون آماده کردم.

مدل های های فشن

مدل های های فشن – High Fashion Model

  

همیشه وقتی کسی از مدلینگ و یا مد و فشن صحبت می کند٫ اولین تصویری که در ذهن شکل می گیرد از مدل های همین دسته یعنی های فشن مدل ها است .

زمانی که شما یک فشن شو مثلا فشن شو لباس های زمستانه گوچی را در کانال فشن تی وی می بینید و یا مدل های روی جلد مجله های مد و لباس ٫ فرشته های شو های ویکتوریا سکرت و … دقیقا این ها مدل های همین دسته هستند .

نیاز های پایه برای مدلینگ خانوم ها در های فشن مدلینگ  – قد ٫‌ وزن ٫ سایز ….

معمولا قد باید بین ۱۷۲ سانتیمتر تا ۱۸۰ سانتیمتر ( ۵.۸ تا ۵.۱۱ ) باشد .

سایز لباس  بین ۴ تا ۶ US و( ۶ تا ۸ UK ) و سایز سینه ۳۴  است .

رنج سنی مدل های های فشن بین ۱۴ تا ۲۵ سال می باشد .

نیاز های پایه برای مدلینگ آقایان در های فشن مدلینگ  – قد ٫‌ وزن ٫ سایز ….

قد آقایان معمولان بین ۱۸۳ سانتیمتر تا ۱۹۰ سانتیمتر ( ۶ تا ۶.۳ )‌ است 

بدن و فیزیک آقایان باید ورزیده و عضلانی باشد اما نه خیلی عضله های حجیم و بزرگ مثل بدنساز ها 

سایز سینه در مدل های آقا بین ۹۴ سانتیمتر تا ۱۰۶ سانتیمتر (‌۳۷ تا ۴۲ ) متغییر است و

سایز کمر بین ۷۶ سانتیمتر تا ۸۱ سانتیمتر ( ۳۰ تا ۳۲ )‌ می باشد .

برای مدلینگ آقایان بازه سنی زیاد اهمیت ندارد و افراد از سن ۱۶ سالگی تا بیشتر از ۴۰ سال هم می توانند مدلینگ کنند .

مدل های عکس ادیتوریال – Editorial print model

مدل های عکس ادیتوریال – Editorial print model 

 

این دسته شامل مدل هایی می شود که عکس آنها روی جلد مجلات معتبر مثل Vogue و Elle و GQ و … چاپ می شود و یا از آنها برای بنرها و کمپینگ های تبلیغاتی بزرگ استفاده می شود . 

ویژگی های مدل شدن در این دسته تقریبا همان ویژگی هاب مدلینگ های فشن هست که در بالا اشاره کردم با این تفاوت که در این دسته فوتوجنیک بودن از هر چیز دیگری اهمیت بیشتر دارد !‌ افرادی که فوتوجنیک هستن ( خوش عکس هستند )‌ و ویژگی های خاص بودن که در مدلینگ های فشن است را دارند می توانند در این دسته بسیار موفق باشند !‌

معیار قد در مدل های ادیتپریال اهمیتی ندارد و هر مدلی با هر قدی می تواند تو این زمینه کار کند .

مدل های عکاسی تجاری – commercial Print

مدل های عکاسی تجاری – commercial Print 

این دسته کاربرد و در آمد بسیاری نسبت به بقیه دسته ها دارد چرا که شامل رنج مختلفی از جمله تبلیغات بیلبورد ٫ چاپ روی محصولات ٫ مجله های تجاری ٫ بنر های درون مغازه ها و … می شود .

برای افرادی که ویژگی های خاص مدل های های فشن را نداردند این زمینه  بسیار مناسب هاست ! چرا که در واقعیت ٫ برند های مختلف چه پوشاک و لباس و چه محصولات دیگر که شامل هر چیزی از جمله ماشین ٫ کاغذ دیواری ٫ روغن زیتون و … می تواند باشد ٫ به دنبال استفاده از مدل ها با صورت و ویژگی مدل های های فشن نیستند !‌

آنها به افرادی آراسته ٫ جذاب و زیبا نیاز دارند تا مردم بتوانند با آنها بهتر ارتباط برقرار کنند تا ارائه بهتر و در نهایت فروش بهتر محصول شان را داشته باشند .

در تمام کشور های در حال توصعه و یا توصعه یافته این زمینه مدلینگ٫ بیشترین خاستار را دارد .

کاتالوگ مدلینگ – catalog modeling

کاتالوگ مدلینگ – catalog modeling

 

تمام شرکت ها در دنیا برای محصولات جدید خود٫ بروشور و کاتالوگ هایی را تولید می کنند ( چه به صورت آنلاین و یا چه چاپی ) تا ویژگی و جزییات محصولات جدید شان را به مشتری ارائه دهند . و این شغل مدل هایی است که در کار مدلینگ کاتالوگ می کنند تا این محصولات و ویژگی هایش را به بهترین وجه نشان دهند .

این زمینه هم بسیار نیاز مند به مدل هست و دامنه گسترده تری از افراد می توانند در این زمینه . در خیلی موارد مدل ها با قد های کوتاه تر از استانداردی که در بالا گقتم ٫‌می توانند در این زمینه کار کنند و در آمد بسیار خوبی از این راه کسب کنند .

گلامر مدلینگ – Glamour modeling

گلامر مدلینگ – Glamour modeling

 

این زمینه از مدلینگ بیشتر روی بار جنسی و شهوانی مدل ها تاکید دارد ! مدل های جذاب ٫ اقوا و تحریک کننده و ….

از رنج کاری این دسته می توانم به مدل های لباس های زیر ٫ بیکینی و لباس شنا ویا مدل های آرتیستیک و نیمه عکس های هنری نیمه برهنه و یا کاملا برهنه برای تبلیغات جواهر و یا مجله های هنری استفاده می شود اشاره کنم .

ویژگی بسیار مهم این دسته از مدل ها علاوه بر بدن فیت و جذاب ٫ داشتن اعتماد به نفس بسیار بالا است ! چرا که هر کسی احساس راحتی برای گرفتن عکس های که در این شاخه گرفته می شود ندارد !‌

ملاک قد اصلا در این زمینه اهمیت ندارد .

اما کسانی که به این زمینه علاقه دارند باید بسیار بسیار مراقب باشند !‌ چرا که دستمزد مدل های این زمینه بسیار بالا هست و افرادر غیر معتبر زیادی از این موضوع برای سوء استفاده از پسرها و دختر های جوان و تازه کار ٫ استفاده می کنند و با وعده و وعید های الکی آن ها را به راه کج می کشند و مشکلات زیادی برایشان ایجاد می کنند که بعدا در یک پست دیگه مفصل توضیح می دهم .

پیشنهاد من این است که اگه تازه کارید ٫ از طریق عامل ( ایجنسی ) معتبر اقدام به گرفتن این جور پروژه ها کنید .

هدف اصلی مدل اکادمی

مدل اعضای بدن – Body parts modeling

ممکنه که هیچ وقت به ذهنتان نرسیده باشد که می شود فقط برای استفاده از بخشی از بدنتان در یک عکس شما را بوک ( استخدام ) کنند و در قبالش پول هم دریافت کنید !!

درسته ! 

این هم یک زمینه از فعالیت مدل ها هست . که رایج ترین آن استفاده از دست ٫ مو سر ٫‌ پا ٫ لب و چشم ها برای تبلیغ محصولی خاص استفاده می شود ! مثلا تبلیغ رژ لب ! واکس مو ….

در این موارد ممکن است به جز آن قسمت مورد نظر ٫ از مدل چیز دیگری معلوم نباشد ! 

آخرین تجربه شخصی من در این زمینه مال سال ۲۰۱۸ برای کالکشن جدید  کفش های Puma بود که از پای من ( قسمت زانو به پایین ) تو پوز های مختلف استفاده کردن (‌دویدن ٫ بستن بند و… ).

مدل های تبلیغات تلویزیونی – TVC

مدل های تبلیغات تلویزیونی – TVC

 

این زمینه یکی از بهترین انتخاب ها برای کسانی است که ویژگی های مدل های های فشن را ندارند ! تغریبا هر فردی با هر سن و قد و وزنی می تواند تو این زمینه کار کند و در اصل این زمینه بیشتر به بازیگری تمایل دارد تا مدلینگ ! 

چون تنها نیاز آن داشتن حداقل مهارت های بازیگری است ! 

اما این را اینجا آوردم چون که شرکت ها الویت انتخاب شان را اول روی مدل ها قرار می دهند و اگر آن نقش و کاراکتری که می خواهند را پیدا نکنند به سراق افراد دیگر می روند !

مدل های شبکه های اجتماعی – influencer models

مدل های شبکه های اجتماعی – influencer models

 

این یه واقعیت غیر قابل انکار است که شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام گسترش و محبوبیت بسیاری پیدا کرده است و برند ها و شرکت ها به این موضوع و اهمیت آن در فروش محصولات شان آشنا هستند و می دانند افراد با فالوور های بالا چه تاثیر با ارزشی روی این شبکه ها دارند .

اینفلوئنسر ها در شبکه اجتماعی افرادی هستند که یا جذاب اند یا استایل و تیپ خاص دارند ویا حتی می توانند کار های عجیب و بامزه انجام دهند ٫یا حتی آدم های احمق و خز و …

اما مدل های شبکه های اجتماعی (‌مدل های اینستاگرامی )  آن دسته از این افراد هستند که به واسطه تیپ و یا استایل خود٫ نوع پوششان ٫ داشتن تتو و یا پیرسینگ ٫ و یا بدن جذاب و … در آن شبکه اجتماعی معروف شد اند .

این دسته از مدل ها کاملا با مدل های دنیای واقعی تفاوت دارند ولی چون می توانید از این راه هم کسب درآمد داشته باشید بد ندونستم که به آن اشاره کنم . چرا که شرکت ها به این افراد در ازای تبلیغ محصول شان به آنها پبشنهاد خدمات و یا پول می کنند …. 

بعدا در یک ویدیو تجربه خودم و با یکی از این مدل های اینساگرامی تعریف می کنم که چه طور حتی اولین و ابتدایی ترین پز های عکاسی را هم بلد نبود !

دسته بندی های دیگری هم در زمینه مدلینگ وجود دارد مثل مدل های پلاس ساز٫ مدل های ریل لایف و…. اما چون این دسته بندی ها بازار کار محدود تری دارد به آنها اشاره نمی کنم .

فیتنس مدلینگ

فیتنس مدلینگ

 

اما در مورد فیتنس مدلیگ دوست دارم در یک پست جداگانه به آن اشاره کنم چون که دنیای آن کاملا از دنیای فشن مدلینگ و مد جدا هست و نیازمندی ها و شرایط خاص خودش را دارد . 

اگه به مباحث فیتنس ٫ رژیم های لاغری مدلینگ و فیتنس مدلینگ ٫ تغذیه در مدلینگ و مراقبت های پوستی و کلی برای مدل ها ویا حتی مباحث مدلینگ و مد و فشن علاقه دارید لطفا به من اطلاع بدین ( از طریق اینستاگرام ویا یوتیوب ) تا در آن موضوع ها بیشتر مطلب از تجربیات شخصی خودم قرار بدم 

اگر هم هر گونه سوال شخصی داشتید به من در اینستاگرام پیغام بدین ٫ من شخصا به همه پیام هام جواب می دم .

آفیش در مدلینگ چیست؟

از آنجایی که آفیش کلمه ای لاکچری به نظر می آید،بسیاری از افرادی که قصد دارند مدلینگ را آموزش بدهند و یا خودشان را به عنوان مدل بین المللی جا می زنند،از این کلمه استفاده می کنند تا بتوانند به کار خودشان نوعی ارزش افزوده اضافه کنند.

کلمه مدلینگ در عرصه مدلینگ جایگاه خاصی ندارد و می تواند تنها به عنوان یک لفظ استفاده شود.

آفیش چطور به مدلینگ بسط پیدا می کند؟

در واقع حداقل یک بار کلمه آفیش به گوشتان خورده است.این کلمه را در بازیگری، خوانندگی و به خصوص در پزشکی بسیار استفاده می شود.

اما اگر بخواهیم آن را به مدلینگ بسط بدهیم می توانیم این کلمه را اینطور معنی کنیم: اگر مدل هستید، آفیش بودن یعنی اینکه شما در دسترس باشید و یا در تیم مدلینگ حضور داشته باشید. در واقع به طور مثال شما می توانید در عکاسی مدلینگ آفیش داشته باشید به این معنا که در آن حضور داشته باشید.

 

2 Comments

 1. profile avatar

  مرسی اقای قسمتی!اومدم اینجا اطلاعات بدست بیارم که دیدم سایت هم دارید خیلیییی خوشحال شدم شما واقعا مربی خوبی هستید مرسی

  Reply
  • profile avatar

   متشکرم از نظر ارزشمندتون خانم شیری عزیز.جناب قسمتی کامنت ها رو میخونن اما اگر میخواهید مستقیما باهاشون در ارتباط باشید، به اینستاگرامشون دایرکت بدید.متشکر

   Reply

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وعده پروتئینی بعد از تمرین بدنسازی چگونه باید باشد؟

وعده پروتئینی بعد از تمرین بدنسازی چگونه باید باشد؟

آیا سفیده تخم مرغ یا سینه مرغ به عنوان تغذیه بعد از تمرین بدنسازی مناسب است؟ سفیده تخم مرغ منبع پروتئینی کامل و با کیفیتی است ،اما در پروسه عضله سازی که فرآیندی زمانبر و ۲۴ساعته است ،کافی نیست. هنگام تمرین و بعد از آن ، وقتیکه...

قوانین مدلینگ

قوانین مدلینگ

سلام به همه شما عزیزان که به عرصه مدلینگ علاقه دارید و سعی دارید که راجبش اطلاعاتی کسب بکنید . توی این مطلب همونطور که از عنوان هم معلوم هست و خودتون هم میدونید ، میخوایم راجب قوانینی که در زمینه مدلینگ وجود داره صحبت کنیم ! و...

مدلینگ صورت چیست؟

مدلینگ صورت چیست؟

اول از همه اینکه سلام میکنم به شما و اینکه خیلی ممنون که سایت مارو برای خوندن مطلب راجب مدلینگ صورت انتخاب کردید . مطمئن هستم که اگر تا آخر این مطلب همراه ما باشید ، سوالاتتون پاسخ داده میشه و نیاز به سایت دیگه ای ندارید. برای...